cocuklarda odaklanma problemi ve dikkat bozuklugu tedavisi

Çocuklarda Odaklanma Problemi ve Dikkat Bozukluğu

Çocuklarda odaklanma problemi ve dikkat bozukluğu: Neredeyse tüm çocukların davranışlarının kontrolden çıktığı zamanlar olur. Çocuklarımızın sürekli hareket halinde olduklarını gözlemlediğimiz zamanlarda vardır. Bazı dönlemler de bu hareketlilikle birlikte kontrolsüz savurganlık ve bağırma durumlarını görebiliriz.

Bunlarla birlikte, çocuklarda odaklanma problemi ve dikkat bozukluğu belirtileri artçı şekilde başlar. Bazı çocuklar için bu tür davranışlar, ara sıra ortaya çıkan bir sorundan daha fazlasıdır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların davranış sorunları o kadar sık ​​ve şiddetlidir ki normal bir yaşam sürmelerine engel olur. 

Bu çocuklar genellikle okulda, evde ve başka yerlerde kardeşleri ve diğer çocuklarla ilişki sorunları yaşarlar. Dikkatsizlik sorunu bulunan çocuklar genellikle öğrenme eksikliği yaşarlar. Dürtüsel yapıları onları fiziksel tehlikeye sokar. Çocuklarda odaklanma problemi ve dikkat Bozukluğu yaşanması davranışlarını kontrol etmekte zorlandıkları için genellikle kötü çocuklar olarak etiketlenirler.

Dikkat eksikliği, çocukların davranışlarını kontrol etmelerini zorlaştıran bir beyin fonksiyon bozukluğudur. Okul çağındaki çocukların %4 ila 12’sini etkiler ve erkek çocuklara kızlardan üç kat daha sık teşhis konur.

Çocuklarda bu durum tedavi edilmediğinde;

  • Dikkat eksikliğinin en şiddetli biçimleri,
  • Yetersiz okul eğitimi,
  • Suçlu olma eğilimleri veya yasalarla başı belada olma,
  • Zayıf kişisel ilişkiler ve bir işi sürdürememe gibi ciddi yaşam sorunlarına yol açabilir.

İçiniz ferah olsun çünkü etkili tedavi yöntemleri vardır.  Bir çocuğun dikkat eksikliği ve odaklanma sorunu varsa, psikolog ve pedagog desteği ile sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmesi mümkündür. Ancak tedaviyi sadece çocuklarla değil aynı zamanda ebeveynler ile bütünleştirmek gerekir. Tedavi sürecinde aile, en önemli unsurlardan biridir.

İnsanlar, çocuklarda odaklanma probleminin ve dikkat bozukluğunun bir tür beyin hasarı olduğunu düşünüyor. Unutmayın! Dikkat problemi çocukların beyin yapısı normalken de oluşmaktadır. Ancak beyin kimyalarında oluşan bir problemden dolayıda olur. Bilim adamları; dikkat ve odak sorunu yaşayan çocukların, beyindeki kilit alanlarında yeterli kimyasal nörotransmitter üretilmediğini saptamıştır.

Ayrıca çocuklarda odaklanma problemi ve dikkat bozukluğu her zaman kötüye işaret değildir. Ancak düzensiz bir ev veya okul ortamı, ortaya çıkan bu semptomları daha da kötüleştirir. 

Dikkat ve odaklanma problemine ayrıca çok fazla şeker, çok az şeker veya yapay bir tatlandırıcı olan aspartam içeren yiyecekler neden olmaz. Çok fazla televizyon, floresan ışığı veya telefon tablet oyunu doğrudan neden olmaz ama elbette etken durumlardır.

ÇOCUKLARDA ODAKLANMA VE DİKKAT BOZUKLUĞUNDA ORTAK DAVRANIŞLAR VE BELİRTİLER

Zaman zaman, neredeyse tüm çocukların dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu belirtileri gösterdiği gerçektir. Bu semptomların bazılarını bir süre göstermeleri normaldir. 

Çocuklar okulda veya evde yaşadığı stressden dolayı bu duygu durumu yansıtıyor olabilirler. Çocuklar yaşantılarına bağlı olarak, hayatının zor olduğunu düşündüğü dönemlerde endişeli veya depresif olabilirler. Ancak bunlar onun dikkat bozukluğu veya odaklanma problemi hastası olduğu anlamına gelmez. İyice gözlem yapıp çocuğunuzu dinlemeniz çok önemlidir.

Kalıcı bir dikkatsizlik, hiperaktiflik ve dürtüsel davranış bozukluğu modelini içeren rahatsızlıklar genel olarak çocuklukta başlayan bir bozukluklardır. Bu bozuklukların belirtilerin okul durumu, sosyal ilişkileri ve günlük aktivitelerini önemli ölçüde etkilediği durumlarda bir psikologdan destek almak gayet mantıklıdır.

Çocuklarda odaklanma problemi ve dikkat bozukluğu semptomlarını kontrol etmek için belirli stratejiler-yöntemler mevcuttur. Bu semptomları kontrol ederek: çocuk psikologları tarafından iyice gözlemlenmesi önemlidir. (Sürekli kalkmak, rahatsız edici bir şekilde konuşmayı kesintiye uğratmak, sürekli ellerini kaldırmak, kıpırdamak vb. gibi)

Huzursuzlukları, heyecanlanmaları veya yapmamaları gerektiği konuşmaları bu değişkenlerle kontrol edilebilir ve davranışlarının sosyal becerilerinin gelişmesine olanak sağlanır. Bu sırada yapılan müdahale ile gelecekte yaşanabilecek durumlara erkenden önlem alınmış olur.

Buraya Tıkla, Hemen Ara!